Kontaktron – czym jest i do czego służy?
Ochrona domu i znajdującego się w nim mienia jest niezwykle ważna, ale też wymaga zamontowania odpowiednich instalacji, które zagwarantują nam pewność, iż nikt niepowołany nie dostanie się do wnętrza. Właśnie taką rolę pełni kontaktron, czyli magnetyczna czujka ruchu.
Jak zbudowany jest kontaktron?
Kontaktron to niewielkie urządzenie magnetyczne, które składa się z dwóch części. Pierwszym z nich jest magnes, a drugim czujka (kontaktron). Jeden z tych elementów montuje się na ramie okna lub drzwi, drugi z kolei na ościeżnicy. W ten sposób powstaje para, która wyczuwa, kiedy jest rozdzielona, a kiedy złączona. Kontaktron podpina się przy tym do domowego lub firmowego systemu alarmowego.
Jak działa kontaktron?
Kontaktron podłączony do systemu alarmowego nie wysyła do niego sygnału tak długo, jak długo złączona jest para elementów. Kiedy następuje ich rozłączenie, urządzenie wysyła sygnał do systemu alarmowego, który natychmiast reaguje na to w zadany sposób: światłem, dźwiękiem, automatycznym powiadomieniem ochrony lub policji, czy też przesłaniem informacji na sms właściciela budynku.
Prostota działania, dużo możliwości
Odpowiednia instalacja kontaktronu pozwala na jego wykorzystanie w różnych miejscach, zaczynając od prywatnych domów, a kończąc na dużych przedsiębiorstwach. Niewielkie urządzenie bardzo szybko wykrywa nieautoryzowane wejście, ponieważ wystarczy już niewielkie uchylenie drzwi czy okna, aby czujka i magnes zostały rozłączone i zaalarmowały cały system.
Dodatkowe atuty tego rozwiązania to małe rozmiary i strzeżenie bezpośrednio zagrożonych miejsc, co daje możliwość bardzo szybkiej interwencji. Co więcej, różnorodne kolory pomagają w dopasowaniu urządzenie do drzwi czy okna tak, aby było zupełnie niewidoczne dla ewentualnego intruza. W ten sposób nie zdoła on rozbroić alarmu przed dostaniem się do środka budynku.