Czym jest hermeneutyka?
Hermeneutyka to filozoficzne studium interpretacji tekstów, zwłaszcza tekstów religijnych. Obejmuje ona teorię stojącą za tą praktyką, jak również jej historyczny rozwój i zastosowanie.
W odniesieniu do tekstów, hermeneutyka obejmuje zarówno interpretację znaczeń dosłownych (wyraźne stwierdzenia autora), jak i interpretację wszelkich ukrytych lub symbolicznych znaczeń (sugerowanych przez autora). Obejmuje to język figuratywny, poezję, metafory, ironię i wszelkie inne środki, które mogą być użyte do przekazania wiadomości, która wykracza poza to, co jest wyraźnie stwierdzone.
Termin pochodzi od greckiego boga Hermesa, który był znany ze swojej mądrości i zdolności do interpretowania snów. W świecie starożytnym, widzimy kilka różnych podejść do tego rodzaju interpretacji: alegoryczne i dosłowne. Najbardziej znanym przykładem alegorycznego podejścia jest interpretacja Homera przez Platona, który napisał wiele starożytnych greckich tekstów, które były uważane za pismo święte w tym czasie. W interpretacji Platona postacie z poematów Homera reprezentowały różne cnoty i wady, które można było znaleźć w prawdziwym życiu. Przykładem jest Glaucon reprezentujący wadę zazdrości, który w jednej scenie decyduje, że chce rządzić nad swoim bratem, ponieważ czuje, że zasługuje na to bardziej niż jego brat. Jest to przykład alegorycznego podejścia do interpretacji tekstu – bierzesz jakiś element z opowieści i porównujesz go do innej rzeczy lub koncepcji (w tym przypadku, biorąc pojęcia z Homera i stosując je do ludzkich uczuć i emocji). Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .